dr hab. inż. Krzysztof Śliwiński, prof. PK

e-mail: krzysztof.sliwinski@pk.edu.pl

Krzysztof Śliwiński pracuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej od 1983r. Aktualnie jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Pojazdów Samochodowych. W roku 1997 otrzymał stopień doktora a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria mechaniczna. Od października 1992r. pracuje jako nauczyciel akademicki. Wcześniej uczestniczył w realizacji projektów badawczych pod kierunkiem prof. dr hab. niż Stanisław Jarnuszkiewicza.

Jego zainteresowania naukowe są skupione głównie na zagadnieniach związanych z silnikami cieplnymi zewnętrznego spalania w tym silnikami Stirlinga i Ericsona, a także alternatywnymi źródłami napędu opartymi o układy inercyjne.

Obszary prowadzonych prac badawczych:

Pojazdy samochodowe, inżynieria mechaniczna, mechatronika ogólna i samochodowa, silniki spalinowe, układy napędu alternatywnego, projektowanie elementów technologia i konstrukcje silników.

Funkcje akademickie:

• Opiekun praktyk studenckich na kierunku Silniki Spalinowe,
  • Opiekun grup studenckich,
  • Członek Rady Wydziału.

Członkostwo:

• Polskie Towarzystwo Naukowe Silników Spalinowych od 2013.

• alternatywne źródła napędu(silniki Stirlinga),
  • modyfikacje mechaniczne silników spalinowych,
  • badania silników spalinowych z zapłonem iskrowym,
  • badania paliw alternatywnych,